Amellett, hogy elkezdődik meddőségi kivizsgálásunk, "otthoni" teendőink is lesznek! (Sokszor fordul elő, hogy a sok orvosi "macera" mellett mégiscsak spontán sikerül a teherbeesés! ;)
Említettük már az egészséges életmódot, táplálkozást mozgást, most jöjjenek az egyéb kiegészítő feladataink!
Az orvos nyilván ultrahangon fogja ellenőrizni, érik-e a tüsző, van-e peteérés. Amikor viszont épp "pihenő ciklusunk" van, a peteérés-tüszőrepedés napját otthon is figyelemmel kísérhetjük.
Ha nincs otthon UH (ultrahang) készülék: ;), jöhet a jó öreg (már említett) hőmérőzés!
A hőmérőzés szabályai:
1. Pontos hőmérőt használjunk és "sajátítsuk ki" kifejezetten erre a célra! A mérést lehet a hónaljban végezni, de lehet ún. maghőmérsékletet is mérni (száj, hüvely, végbél), a lényeg az, hogy mindig ugyanott, ugyanabban az időben.
2. A hőmérőt este célszerű lerázni, mert a hajnali rázogatás emeli az alaphőmérsékletet. Ébredés után első a hőmérés, alatta teljes nyugalom.
3. A mérés eredményét fel kell rajzolni egy koordinátarendszerbe (kockás lap is megteszi), amelynek kiindulópontja a menses első napja.
4. Jelöljük, ha nem aludtunk 6 órát, ha gyógyszer vettünk be, ha alkoholt fogyasztottunk lefekvés előtt, betegséget (náthát is), és helyes bejelölni az együttlétek idejét is, a későbbi fogamzás pontos idejéhez.
Ajánlott oldalak, ahol táblázatba szerkeszthetjük a hőgörbénket:
http://www.ferfilityfriend.com
A ciklus első felében a hőmérséklet alacsony, de ovuláció előtt még néhány tizedet esik.
A tüszőrepedést követően a hőmérséklet 1-2 nap alatt, vagy hirtelen felemelkedik (általában 37 Celsius felé), és fenn is marad a ciklus végéig.
A menstruáció előtt néhány nappal, vagy órával a hőmérséklet hirtelen leesik.
Utolsó hozzászólások