HSG
Ha a monitorozott ciklusok ideje alatt a terhesség nem jön létre, az orvos petevezető átjárhatósági vizsgálatot javasol. A HSG egy kontrasztanyagos röntgenvizsgálat, melyet rögtön a menstruáció után, de a tüszőrepedés előtt, vagyis a ciklus 6. és 12. napja között végeznek.
A páciensnek állathító asztalra kell feküdnie. A hüvelyi tükör elhelyezése után az orvos egy szondát vagy katétert vezet a méhnyak nyílásához és azon át lassan feltölti az üreget jódos folyadékkal, amely kitölti a méh üregét, majd a petevezetékeket. A feltöltődést és a petevezeték átjárhatóságát monitor segítségével követik és röntgenfelvételeket készítenek. Ha a petevezetékek átjárhatók, a folyadék a szabad végükön kifolyik és szétoszlik a hasüregben, malyd hüvelyi úton távozik.
A vizsgálat maximum 10 percig tart. Ez tájékoztat a méh, a méhnyak és a petevezetékek méretéről és formájáról. Lehetővé teszi egy méhűri mióma vagy esetleg nagyobb polip, méhfali összetapadás és a petevezeték rendellenességeinek kimutatását.
Fontos tudni, hogy az eljárás nem feltétlenül fájdalmas, főként csak akkor, ha a petevezeték elzáródott.
Inszemináció
Elképzelhető, hogy a meddőségi kivizsgálás olyan eredményeket hoz, hogy nem szükséges nagyobb beavatkozás, hanem hormonális készítményekkel és egyéb gyógyszerekkel is eredményeket tudtok elérni.
Elégtelen női nemi hormon termelés esetén a peteérést hormonok adagolásával érik el.
Ha az előző mellett a spermiumok száma, ill. mozgása megengedi (van elég spermium), a hormonkezelést inszeminációval (IUI) egészítik ki.
Inszeminációt elsősorban ismeretlen eredetű meddőségben, enyhe-közepes fokú andrológiai problémáknál alkalmazzák, illetve ha az egyszerűbb módszerek nem vezettek eredményre.
/Átjárhatatlan, vagy hiányzó petevezetők esetén ez a módszer nem segít, hiszen hiába jön létre a megtermékenyülés, a petesejt nem jut el a méhbe, nem tud hol beágyazódni./
Az inszemináció (ondófelhelyezés, méhen belüli mesterséges megtermékenyítés) során speciálisan megtisztított ondómintát helyeznek fel a méh üregébe a tüszőrepedés idején. A kezelést általában ovuláció-indukció (gyógyszeres stimuláció, injekciós tüszőrepesztés) egészíti ki. A spermiumok által megteendő "út" lerövidülésén túl a módszer másik nagy előnye, hogy a spermiumok kikerülik a méhnyakban lévő méhnyaknyákot, amely képes lelassítani, vagy akár meggátolni a spermiumok mozgását..
Az inszemináció maga teljesen fájdalommentes, annyi, mint egy citológiai kenetvétel, ambulánsan végzik. (Utána általában fél - egy órát pihen a leendő anyuka, majd kísérővel hazamehet. Célszerű kímélő életmódot folytatni, de a hétköznapi teendők ugyanúgy végezhetők.)
Az inszeminációból 6 alkalmat támogat az OEP (kivéve Kaáli és Forgács Intézet). Hat sikertelen inszemináció után (de akár előbb is) dönthet úgy az orvos, hogy lombik programmal folytatja a pár a kezeléseket, de ennek törvényi feltételei is vannak.
Folytatjuk a lombik eljárások típusaival!
Utolsó hozzászólások