A méh körte alakú szerv, melynek felső kétharmadát a méhtest, alsó harmadát a méhnyak alkotja. A hüvelybe benyúló részét nevezzük méhszájnak. Általában a méh a kismedencében előrehajlott helyzetben található, viszont előfordul, hogy fordított az elhelyezkedése, ilyenkor hátrahajló méhről beszélünk.
A hátrahajló méh csak nagyon ritkán okoz panaszt, viszont kétségtelenül megnehezíti a teherbe esést. Ennek az a magyarázata, hogy hátrahajló méh esetén a méhszáj – hanyatt fekvő helyzetben – a hüvelyben magasan (a hasfal felett) helyezkedik el, így a spermiumoknak nagyobb utat kell megtenniük ahhoz, hogy bejussanak a méhszájon keresztül a méhbe. Ilyenkor az orvosi tanács csodát tesz: arra kell figyelmeztetni a hölgyet, hogy aktus után kb. fél órára feküdjön hasra. Néhány hónapon belül a várt terhesség általában bekövetkezik.
A terhesség előrehaladásával a méh magától kiemelkedik hátrahajló helyzetéből. Elvétve előfordul, hogy ez nem következik be. Körülbelül a terhesség 12. és 14. hete között kell erre odafigyelni, mert a keresztcsont vájulatába beszoruló méhben a magzat a nyomás miatt elhalhat. Ilyenkor ezt kézzel – nőgyógyászati vizsgálat folyamán – a hüvely felől kiemelve kell megoldani.
Mióma (jóindulatú méhmegnagyobbodás) esetén a hátrahajló méh jóval korábban okoz panaszokat, mivel a méhtest nyomhatja a keresztcsontnál elhelyezkedő idegeket.
Megemlítendő, hogy a hátrahajló – normális nagyságú – méh krónikus kismedencei fájdalmakat is okozhat. Ilyenkor a méh hátrahajlása műtéti úton (az elülső rögzítő szalagok hasfalhoz rögzítésével) megszüntethető.
Hátrahajló méhed van? Milyen tapasztalataid vannak a teherbeeséssel kapcsolatban? Ha sikerült teherbe esned, alkalmaztatok-e valamilyen pozitúrát, testhelyzetet, ami hozzájárulhatott a sikerhez?
Utolsó hozzászólások